O Czequestrii

Czequestria je “My Little Pony: Friendship is Magic” con (neboli setkání fanoušků) pro cca 400 návštěvníků pořádaný v Praze každý druhý rok, obvykle poslední či předposlední srpnový týden, od pátku do neděle.

Akce není nijak spjata s firmou Hasbro, která vlastní práva ke značce “My Little Pony” – Czequestria je pořádána neziskovou organizací CZ/SK bronies z.s., jejíž členové pracují bez nároku na jakoukoliv odměnu a ve svém volném čase (“od fanoušků pro fanoušky”).

Téma “Sun vs. Moon”

Po minulém cestování časem se tedy můžete těšit na krásy oblohy a vesmíru. Čeká nás určitě akce plná kontrastů a napětí! Přidáte se na stranu dne nebo noci? Nebo věříte, že pro zachování rovnováhy ve vesmíru nemůže existovat světlo bez tmy? Už teď jsme zvědaví, jak téma pojmete a těšíme se na vaše kreativní kostýmy, tvorbu a další nápady, se kterými přijdete!

Solar Empire a New Lunar Republic emblémy; autor: Emkay
Přidáte se k Solar Empire nebo spojíte své síly s New Lunar Republic? Volte moudře!
(autorem emblémů je Emkay; použito se souhlasem autora díla)

LARP

V pátek se koná celodenní LARP s MLP tématikou, které se účastní obvykle 2/3 návštěvníků celé akce – účastníci v malých skupinách prochází Prahou, postupně odkrývají příběh a plní nejrůznější úkoly. Hra je určena všem účastníkům conu (základní vstupné pokrývá účast na LARPu) a náročnost je přizpůsobena i úplným začátečníkům. Jednoduše projdete bránou z Equestrie a jako skupina poníků strávíte den ve světě lidí.

Účast můžete pojmout jako typický LARP (kostýmy nejsou potřeba), nebo jako orientační hru po Praze – hlavní je užít si zábavu s ostatními. Páteční večer patří pre-party v podobě společného posezení v restauraci uvnitř, či venku, která se obvykle koná poblíž konce LARPu.

Program

Sobotní a nedělní program náleží klasickému conovému programu s přednáškami, interview, workshopy, halou plnou prodejců atd. Sobotní večer patří koncertům brony hudebníků a následné DJ party do pozdějších večerních hodin. Celý sobotní a nedělní program se koná na jednom místě.

Programové bloky jsou proloženy pauzami, takže je dost času i na setkání s lidmi a další aktivity, jako jsou hudební hry (My Little Karaoke, DDR Trotmania, My Little Rockband…), hry se skrytými QR kódy atd.

Hosté

Con obvykle navštíví jeden zahraniční host, který se přímo podílel na tvorbě seriálu (scénárista, herec…) a alespoň jeden host z prostředí českého a/nebo slovenského dabingu, který se podílel na české či slovenské verzi MLP:FiM. Najdete zde ale i komunitní hosty a tvůrce fanouškovského obsahu všeho druhu, jak z Čech a Slovenska, tak ze zahraničí.

Akce se koná v kulturním domě, který sousedí s parkem, kde se dá v klidu posedět, odpočinout si nebo se třeba zapojit do kreslení křídami. Závěr akce patří – jako se stalo na MLP conech tradicí – dobročinné aukci.

Návštěvníci

Akce je zaměřena primárně na dospívající a dospělé fanoušky “My Little Pony: Friendship is Magic”, ale je vhodná pro všechny věkové kategorie. Hlavní program se odehrává v angličtině (některé panely jsou překládány z češtiny) a přibližně polovina návštěvníků přijíždí ze zahraničí, především z Německa a Polska.

Celá akce se nese v převážně neformálním komunitním duchu, ale zachovává si rysy klasického conového schématu s oficiálním programem. Ideální pro všechny, kteří vyhledávají menší akce, které kromě klasického programu nabízí spoustu prostoru pro neformální komunitní zábavu a odpočinek mezi ostatními fanoušky.

Chcete vědět, jak vypadaly uplynulé ročníky? V sekci “Fotky a videa” v horním menu naleznete záznamy z minulých Czequestrií!

 

… a jak to celé začalo?

Dokumentární film The Road to Czequestria o vzniku celé akce s dobovými rozhovory i záběry shrnující události předcházející prvnímu ročníku akce natočil Honzdir v letech 2014-2015. Premiéra proběhla na Czequestrii 2015.