O Czequestrii

Czequestria je „My Little Pony: Friendship is Magic“ con (neboli setkání fanoušků) pro cca 400 návštěvníků pořádaný v Praze každý druhý rok, obvykle poslední či předposlední srpnový týden, od pátku do neděle.

Akce není nijak spjata s firmou Hasbro, která vlastní práva ke značce „My Little Pony“ – Czequestria je pořádána neziskovou organizací CZ/SK bronies z.s., jejíž členové pracují bez nároku na jakoukoliv odměnu a ve svém volném čase („od fanoušků pro fanoušky“).

Téma „Čtyři roční období“

V celé své rozmanitosti, jaro, léto, podzim i zima přichází do Equestrie stejně jako k nám – ve stejném hávu, a přece pokaždé trochu jinak. Překvapení má příroda v zásobě nepočítaně, a tak si ta hezčí z nich užijeme na letošní Czequestrii společně!

Už teď jsme zvědaví, jak téma pojmete a těšíme se na vaše kreativní kostýmy, tvorbu a další nápady, se kterými přijdete!

Czequestria 2024 - banner s datumem (draft)
Czequestria 2024 – čtyři roční období
(autorka: Dyonys)

„LARP“

V pátek se koná celodenní „LARP“ (ty uvozovky jsou důležité, viz dále) s MLP tematikou, které se účastní obvykle 2/3 návštěvníků celé akce – účastníci v malých skupinách prochází Prahou, postupně odkrývají příběh a plní nejrůznější úkoly.

Hra je určena všem účastníkům conu (základní vstupné pokrývá účast na „LARPu“) a náročnost je přizpůsobena i úplným začátečníkům. Jednoduše projdete bránou z Equestrie a jako skupina poníků strávíte den ve světě lidí.

Celý koncept je pojatý méně jako typický LARP (proto ty uvozovky v názvu) a více jako orientační hra po Praze s úkoly a příběhem ze světa MLP (kostýmy nejsou potřeba, roleplay není podmínkou účasti) – hlavní je užít si zábavu s ostatními

Páteční večer patří pre-party v podobě společného posezení v restauraci uvnitř, či venku, která se obvykle koná poblíž konce „LARPu“.

Program

Sobotní a nedělní program náleží klasickému programu s přednáškami, interview, workshopy, halou prodejců atd. Sobotní večer patří koncertům brony hudebníků a následné DJ party do pozdějších večerních hodin. Celý sobotní a nedělní program se koná na jednom místě.

Programové bloky jsou proloženy pauzami, takže je dost času i na setkání s lidmi a další aktivity, jako jsou hudební hry (My Little Karaoke, DDR Trotmania, My Little Rockband…), hry se skrytými QR kódy atd.

Hosté

Con obvykle navštíví jeden zahraniční host, který se přímo podílel na tvorbě seriálu (scénárista, herec…) a alespoň jeden host z prostředí českého a/nebo slovenského dabingu, který se podílel na české či slovenské verzi MLP:FiM. Najdete zde ale i komunitní hosty a tvůrce fanouškovského obsahu všeho druhu, jak z Čech a Slovenska, tak ze zahraničí.

Akce se koná v kulturním domě, který sousedí s parkem, kde se dá v klidu posedět, odpočinout si nebo se třeba zapojit do kreslení křídami. Závěr akce patří – jako se stalo na MLP conech tradicí – dobročinné aukci.

Návštěvníci

Akce je zaměřena primárně na dospívající a dospělé fanoušky „My Little Pony: Friendship is Magic“, ale je vhodná pro všechny věkové kategorie. Hlavní program se odehrává v angličtině (některé panely jsou překládány z češtiny) a přibližně polovina návštěvníků přijíždí ze zahraničí, především z Německa a Polska.

Celá akce se nese v převážně neformálním komunitním duchu, ale zachovává si rysy klasického conového schématu s oficiálním programem. Ideální pro všechny, kteří vyhledávají menší akce, které kromě klasického programu nabízí spoustu prostoru pro neformální komunitní zábavu a odpočinek mezi ostatními fanoušky.

Chcete vědět, jak vypadaly uplynulé ročníky? V sekci Fotky a videa naleznete záznamy z minulých Czequestrií!

… a jak to celé začalo?

Dokumentární film The Road to Czequestria o vzniku celé akce s dobovými rozhovory i záběry shrnující události předcházející prvnímu ročníku akce natočil Honzdir v letech 2014-2015. Premiéra proběhla na Czequestrii 2015.